Kredito unija – kooperatinė bendrovė, kurios nariai kartu yra ir jos savininkai, galintys dalyvauti kredito unijos valdyme ir turintys balso teisę visuotiniuose narių susirinkimuose. Artimai pažįstame savo klientus, gerai žinome jų poreikius, todėl esame ne tik pagrindines finansines paslaugas teikianti institucija, bet ir plati bendruomenė. 

Kas gali tapti LKU grupės kredito unijos asocijuotu nariu?

Kredito unijos asocijuotais nariais gali tapti Lietuvos Respublikoje įregistruoti ir Lietuvos Respublikos savivaldybės, kurioje įregistruota kredito unijos buveinė, teritorijoje ir kitų kredito unijos įstatuose nurodytų savivaldybių, kurios ribojasi su šia savivaldybe, teritorijose buveinę turintys juridiniai asmenys:  

  1. Asociacijos, profesinės sąjungos, profesinių sąjungų susivienijimai, religinės bendruomenės ir bendrijos, advokatų profesinės bendrijos, sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos, viešosios įstaigos, šeimynos, kooperatinės bendrovės (kooperatyvai), žemės ūkio bendrovės. 
  2. Kredito unijos narių – fizinių asmenų – individualios įmonės, taip pat tikrosios ūkinės bendrijos, komanditinės ūkinės bendrijos, uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos, kuriose kredito unijos narys ar nariai valdo įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalis, suteikiančias teisę kontroliuoti įmonės veiklą. Šiame punkte nurodyti juridiniai asmenys gali būti kredito unijos asocijuotais nariais, jeigu jie atitinka Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme numatytų vidutinių, mažų ir labai mažų įmonių sąvokų apibrėžtį. 

Kaip galima tapti LKU grupės kredito unijos asocijuotu nariu?

Atvykus į kredito uniją

Atvykus į kredito uniją ar unijos nutolusią kasą, įmonės įgaliotam atstovui reikės turėti: 

  • Galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje). 
  • Atstovo įgalinimus patvirtinantį dokumentą (įgaliojimą), jei įmonę atstovauja ne vadovas. 
  • Valdymo organų sprendimą įstoti į uniją ir įsigyti pajų. 
  • Aktualų (ne senesnį kaip 3 mėn.) išplėstinį išrašą iš Juridinių asmenų registro (ar prieigos raktą prie JAR elektroninio sertifikuoto išrašo), aktualų išrašą iš VĮ Registrų centro juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS) ir aktualų duomenų apie juridinio asmens naudos gavėjus išrašą (JANGIS). 
  • Įmonės įstatus. 

1. Atsakingas kredito unijos darbuotojas Jus supažindins su narystės sąlygomis ir kriterijais bei pateiks užpildyti ir pasirašyti reikalingas dokumentų formas:

  • Prašymą tapti unijos nariu.
  • „Pažink savo klientą“ anketą.
  • Kitus reikalingus dokumentus.

2. Nustatoma įmonės atstovo tapatybė.

3. Įsigyjamas pagrindinis pajus ir sumokamas stojamasis mokestis, jeigu toks yra taikomas.

 

Dėmesio!

Asocijuotu nariu galite tapti, jeigu:

  • Įmonė yra moki / jos teisinis statusas neįregistruotas (nėra inicijuotas likvidavimas, bankrotas, nėra bankrutuojanti, bankrutavusi, likviduota, išregistruota). 
  • Jeigu pildant „Pažink savo klientą“ anketą nurodysite, kad pirmą įmoką į sąskaitą planuojate didesnę nei 15 000 Eur arba kad Jūsų įmonės veiklai reikalingos licencijos, arba įmonės akcininkas (-ai) yra kitas juridinis asmuo, – tuo atveju paprašysime pateikti papildomus dokumentus: pirmos įmokos lėšų kilmę pagrindžiančius dokumentus, licencijas, įmonės dalyvių valdymo struktūrą nurodančius dokumentus. 

Kodėl verta tapti kredito unijos asocijuotu nariu?

1. Visas svarbiausias finansines paslaugas atrasite vienoje vietoje:

  • Mokėjimo sąskaita
  • Indėliai
  • Kreditai verslui
  • Faktoringas
  • Mokėjimo kortelė „Mastercard Business“
  • LKU mobilioji programėlė
  • El. bankininkystė „i-Unija“
  • Mokėjimai
  • Įmokos ir mokesčiai
  • Grynųjų pinigų operacijos
  • Kortelių skaitytuvai

2. Kredito unijos veikia tik savo ir kaimyninėse savivaldybėse, o uždirbtas pelnas lieka toje bendruomenėje.

3. Finansinės paslaugos patraukliomis sąlygomis atviros smulkiesiems ir vidutiniams verslams.

Dažniausiai užduodami klausimai

Pagrindinis pajus – kredito unijos asocijuoto nario įsigytas pajaus vardinis dokumentas, kuriuo asocijuotam nariui suteikiamos Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatyme nustatytos teisės, išskyrus asocijuoto nario neturtines teises, apribotas pagal šį įstatymą (asocijuotam nariui nesuteikiama teisė balsuoti, būti išrinktam į kredito unijos valdymo ir priežiūros organus, komisijas, komitetus ir tarnybas ir kt.). Įsigiję pagrindinį pajų kredito unijoje tampate tos kredito unijos nariu. Pajinis įnašas kredito unijoje – ne mažiau nei 30 Eur. 

Stojamasis mokestis yra kredito unijos nustatytas vienkartinis mokestis, skirtas padengti Jūsų stojimo į uniją administracines išlaidas. 

Juridiniam asmeniui pateikus prašymą priimti į kredito unijos asocijuotus narius, anketą „Pažink savo klientą“ ir kitus dokumentus bei apmokėjus pagrindinį pajų ir stojamąjį mokestį (tokiam esant) kredito unija juos įvertina ir priima sprendimą dėl juridinio asmens tapimo kredito unijos asocijuotu nariu. 

Priėmus neigiamą sprendimą, t. y. juridiniam asmeniui netapus kredito unijos asocijuotu nariu, asmens avansu sumokėti pinigai už pagrindinį pajų ir stojamąjį mokestį yra grąžinami į sąskaitą, iš kurios buvo atliktas mokėjimas. 

Juridiniam asmeniui tapus kredito unijos asocijuotu nariu, jo įnašas už pagrindinį pajų gali būti grąžinamas tik narystei unijoje pasibaigus. Unija, grąžindama pajinį įnašą už pajų, jį proporcingai sumažina, atsižvelgdama į tų metų, kuriais narystė unijoje pasibaigė, patvirtintoje metinėje balansinėje ataskaitoje įrašytą unijos nuostolių ir privalomojo rezervo arba rezervinio kapitalo bendrą sumą, jei bendra suma yra nuostoliai. 

Unija su juridiniu asmeniu atsiskaito išmokėdama jam priklausantį pajų tik po to, kai įvertinus unijos finansinę būklę nustato, kad atsiskaitymas nekels grėsmės unijos veiklos stabilumui ir patikimumui. Visuotiniam narių susirinkimui patvirtinus metinių finansinių ataskaitų rinkinį ir kredito unijai nusprendus su juridiniu asmeniu atsiskaityti, apie šį sprendimą kredito unija privalo raštu pranešti priežiūros institucijai ir gauti priežiūros institucijos leidimą mažinti pajinį kapitalą. Leidimas mažinti pajinį kapitalą išduodamas, jeigu priežiūros institucija įsitikina, kad sumažinus kredito unijos pajinį kapitalą jis bus pakankamas užtikrinti stabilią ir patikimą kredito unijos veiklą. 

Priėmus neigiamą sprendimą, t. y. juridiniam asmeniui netapus kredito unijos asocijuotu nariu, avansu sumokėti pinigai už pagrindinį pajų ir stojamąjį mokestį grąžinami į sąskaitą, iš kurios buvo atliktas mokėjimas. 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Kredito unijų įstatymu, kredito unijos asocijuotais nariais gali būti visi Lietuvos Respublikoje įregistruoti ir Lietuvos Respublikos savivaldybės, kurioje įregistruota kredito unijos buveinė, teritorijoje ir kitų kredito unijos įstatuose nurodytų savivaldybių, kurios ribojasi su šia savivaldybe, teritorijose buveinę turintys juridiniai asmenys.  

Kredito unija – kooperatiniais pagrindais veikianti lietuviško kapitalo kredito įstaiga. Kooperacijos specifika skiriasi nuo banko, o didžiausias skirtumas – valdymo struktūra.  

Norėdamas naudotis kredito unijos paslaugomis, tokiomis kaip paskolos ar kredito kortelės, juridinis asmuo turi tapti kredito unijos asocijuotu nariu, vadinasi, įsigyti pajų. Tuo tarpu komercinis bankas yra akcininkų valdoma akcinė bendrovė. Norint naudotis banko paslaugomis, nereikia tapti banko akcininku. 

Kredito unija – lietuviško kapitalo finansų įstaiga, o visas uždirbtas pelnas lieka toje bendruomenėje, kurioje ji veikia. Dėl tos priežasties, kredito unija gali palankesnėmis sąlygomis teikti finansines paslaugas smulkiems ūkininkams, verslininkams ar savivaldybės gyventojams. Taigi, neretai šiose kredito įstaigose palūkanos, mokamos už jose laikomus indėlius, gali būti didesnės negu bankuose. 

Lietuvoje veikiančius bankus prižiūri Lietuvos bankas. LKU grupės kredito unijas prižiūri dvi įstaigos: Lietuvos bankas ir Lietuvos centrinė kredito unija. Taip užtikrinama, kad kredito unijos veiktų neprisiimdamos per didelės rizikos, bei įgyvendinama kryžminių garantijų schema. Vadinasi, bent vienai LKU grupės kredito unijai patyrus laikinų sunkumų, atsakomybę prisiima visa grupė. 

Taip pat LKU kredito unijos, kaip ir bankai, yra valstybinio indėlių draudimo sistemos dalyvės, todėl indėliai iki 100 tūkst. Eurų yra drausti valstybės ir saugūs. Detali informacija apie indėlių draudimo sąlygas ir atvejus, kai indėliai nėra draudžiami bei kai yra taikomi indėlių draudimo išmokų mokėjimo apribojimai, pateikiama VšĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ interneto svetainėje www.iidraudimas.lt.  

Kredito unijos asocijuotas narys ir klientas turi galimybę naudotis skirtingomis kredito unijos teikiamomis paslaugomis. Jei įmonės juridinis statusas yra: 

  • biudžetinė įstaiga, 
  • asociacija, 
  • religinė bendruomenė ir bendrija, 
  • profesinių sąjungų organizacija, 
  • labdaros ir paramos fondas, 
  • tarptautinių ar užsienio valstybių labdaros ir paramos fondas, 
  • advokatų profesinė bendrija, 

ir įmonės pageidauja naudotis tik šiomis kredito unijos paslaugomis:  

  • atidaryti atsiskaitomąją sąskaitą,  
  • padėti indėlius,  
  • naudotis mokėjimo paslaugomis,  
  • naudotis valiutos keitimo ar seifo kamerų nuomos paslaugomis,  

tačiau jai nėra aktualios kreditavimo paslaugos ir produktai (pvz., kreditai, kreditinės verslo kortelės, finansinės garantijos ar laidavimai) – įmonė gali tapti kredito unijos klientu.

Tampant klientu, nėra taikomas stojamasis mokestis ir nereikia įsigyti pajaus, kuris taikomas kredito unijos nariams.